Monday, Dec. 18, 2017

علائم راهنمایی و رانندگی

علائم راهنمایی و رانندگی

علائم عمودی

شامل : تابلوهای راهنمائی و رانندگی – چراغ راهنمائی – نرده ایمنی

948 علائم راهنمایی و رانندگی

۱٫ تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوهای راهنمایی و رانندگی به عنوان بخشی از تجهیزات کـنترل ترافـیک نقش ایمن سازی سواره روهاوهدایت هرچه بهتررانندگان رابرعهده دارند. توجه به این تابلوها که نشانه های نمادین قوانین و مقررات عبور و مرور هستندالزامی است، این علائم به مادستورالعمل رانندگی صحیح رانشان می دهند.

تابلوها از نظر شکل هندسی و کاربرد به ۳ دسته تقسیم می شوند:

الف) تابلوهای حکم کننده و بازدارنده :

این گونه علائم شکل دایره با حاشیه ای به رنگ قرمز و زمینه سفید و تصاویر و نقش ها به رنگ مشکی می باشند و برای استفاده کنندگان از راه، محدودیت و ممنوعیت ایجاد می نمایند و به راننده دستور می دهد که چه کار باید بکند و چه کار نباید بکند و عدم اجرای دستور و پیام این نوع تابلوها در رانندگی مستوجب اعمال قانون می باشد از استثنائات اینگونه تابلوها(از نظر شکل) تابلو رعایت حق تقدم عبور که به شکل مثلث واژگون رأس پایین و قاعده بالا و تابلو ایست که به شکل هشت ضلعی می باشد.

عبور ممنوع:

این تابلو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام می کند از جهتی که تابلو نشان می دهد عبور نکنند و تنها عایرین پیاده اجازه دارند که در این جهت رفت و آمد کنند.

راه یکطرفه:

این تابلو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام میکند که فقط از جهتی که تابلو نشان می دهد عبور آزاد است

ایست:

این تابلو آخر راه فرعی و نزدیک راه اصلی نصب می شودو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری دستور ایست می دهد و رانندگان با دیدن این تابلو باید بایستند و پس از اطمینان از اینکه خطری در پیش نیست با احتیاط کامل و رعایت حق عبور دیگران حرکت کنند.

تعیین سمت حرکت در میدان :

این تابلو به رانندگان به رانندگان وسایل نقلیه موتوری نشان میدهد که در میدان از کدام جهت می توانند حرکت کنند .

ب) تابلوهای خطر یا هشدار دهنده :

اینگونه تابلوها برای اعلام خطر به رانندگان و آگاه کردن آنان از نوع خطر در راهها است و به شکل مثلث متساوی الاضلاع با اضلاع قرمز رنگ و زمینه سفید و نوشتار مشکی هستند.

خطر:

این تابلو پیام میدهد که خطری در پیش است . رانندگان با دیدن این تابلو باید نخست سرعت خود را کم کنند سپس با احتیاط کامل به حرکت خود ادامه دهند.

گذرگاه عابر پیاده:

این تابلو اعلام میکند که عابران میتوانند با خیال راحت و دور از هرگونه خطر از محلی که این تابلو نصب شده است عبور کنند و خود را و خود را به پیاده رو طرف دیگر خیابان برسانند. در جایی که این تابلو نصب شده است حق تقدم با عابر پیاده است.

محل عبور اطفال:

این تابلو نزدیک مدرسه یا زمین بازی بچه ها نصب میشود و به رانندگان پیام میدهد که ممکن است کودکان از آنجا عبور کنند. رانندگان با دیدن با دیدن این تابلو باید سرعت خود راکم کنند و با احتیاط به حرکت خود ادامه دهند.

ج) تابلوهای اخباری ـ اطلاعاتی :

این تابلوها به منظور آگاه سازی رانندگان در مورد شناسایی محل، اعلام فواصل، نشان دادن جهت و تعیین مسیر ورود و خروج به کار می رود. از جمله این نوع تابلوها می توان به تابلوهای شناسایی خیابانها و میدانها، تابلوی خیابان بن بست و… اشاره کرد.

ایستگاه اتوبوس :

این تابلو در جایی نصب می شود که اتوبوسها برای سوار و پیاده کردن مسافرها توقف می کنند .

ایستگاه تاکسی :

این تابلو در جایی نصب می شود که تاکسی ها برای سوار و پیاده کردن مسافرها توقف می کنند .

پارکینگ ( پارک موقت ) :

این تابلو معمولا در جاده ها نصب میشودو محل پارک موقت را نشان میدهد . و معمولا از فاصله ۱۰۰۰ متری به پارک موقت مقدار فاصله در زیر تابلو نوشته میشود .

بیمارستان :

این تابلو به ما اعلام میکند که در همین مکان بیمارستان وجود دارد .

۲ ـ چراغ راهنمایی :

چراغی است که توسط مامورین راهنمایی و رانندگی در چهارراهها و تقاطع ها نصب می شوندو با تعویض رنگ چراغ، برای نظم بخشیدن به حرکت رانندگان و عابران پیاده فرمان حرکت ، احتیاط و ایست میدهند.

۳ـ گارد ریل(نرده ایمنی)

این نوشته را به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

بی اعتباری گواهینامه ‌های یکساله

درباره نویسنده

hamed

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>